English     رسانه     کتابها     عکس     درباره     تماس    

۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۳:۴۱ بֽظֽ

سایت پلیس سایبری ایران در دست تعمیر!

اينترنت در ايران

همشهری - حمید ضیایی پرور : از همان روز اول که رییس پلیس سایبری ایران علی رغم برنامه ریزی انجام شده نتوانست در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیما حضور پیدا کند و به همین دلیل سردار رادان جانشین ناجا از مردم عذرخواهی کرد مشخص بود که در پلیس تازه تاسیس سایبری ایران ناهماهنگی هایی وجود دارد که احتمالا به دلیل زود متولد شدن این پلیس تخصصی و عجله در اعلام خبر آن بوده است . شاید به دلیل همین ناهماهنگی ها هم بود که وب سایت این پلیس به آدرس http://cyber.police.ir چهار روز بعد از راه اندازی پر سر و صدا و تبلیغاتی این بخش از پلیس ، هنوز بالا نیامده و پیام در دست تعمیر بودن در صفحه اول آن نقش بسته است .

این پلیسی است که باید آنچنان به فضای سایبر مسلط باشد که درگاه اینترنتی اش مدخلی باشد برای دادخواهی کسانی که جرمی علیه آنها اتفاق افتاده است . با این وجود باید راه اندازی این پلیس را به فال نیک گرفت و از اینکه سیستم پلیس ایران به بخشی تخصصی و حرفه ای در حوزه فناوری اطلاعات و امنیت سایبری مجهز شده است بر خود بالید .
واقعیت این است که با آمدن اینترنت به ایران از سال ۱۳۷۲ که همه کاربران اینترنت در ایران آن را مدیون دکتر محمد جواد لاریجانی رییس مرکز تحقیقات فیزیک نظری هستند و به نوعی از او به عنوان پدر اینترنت در ایران نام می برند ، جرایم و تخلفات اینترنتی و سایبری نیز به دنیای کاربران رایانه در ایران وارد شدند.
جرایمی که روز به روز پیچیده تر شده و کشف و مبارزه با آن نیز تخصصی تر و حرفه ای تر شده است . هم متخلفان این عرصه مهارتهای بیشتری برای به دام انداختن قربانیان پیدا کرده اند و هم دامنه این نوع جرایم و تخلفات ، اقشار بیشتری از مردم را در بر گرفته است . با وجود ۲۳ میلیون کاربر اینترنت در کشور و بیش از ۵۷ میلیون کاربر تلفن همراه در ایران می توان حدس زد که بخش عمده ای از خانواده های ایرانی با مسایل و مشکلاتی در حوزه فناوری اطلاعات دست به گریبان هستند .
اخیرا با رشد کارتهای بانکی و انواع و اقسام کارتهای هوشمند مانند کارت هوشمند سوخت ، کارت هوشمند ملی و موارد شبیه به آن ، چالش های اجتماعی و عمومی در این عرصه نیز متنوع تر شده است . دامنه این چالش ها می تواند از انواع کلاهبرداری های اینترنتی تا سوء استفاده های اخلاقی از جوانان و هک و نفوذ در سامانه های الکترونیکی را شامل شود . بر اساس آمارهای اعلام شده ، در ایران ۸۱ درصد جرائم سایبری با انگیزه مالی، ۱۳ درصد با انگیزه ضداخلاقی، ۲ درصد با انگیزه سرگرمی و کنجکاوی و ۳ درصد با انگیزه انتقام‌جویی انجام می‌شود.
البته دامنه این نوع جرایم حتی می تواند مسایل مرتبط با امنیت ملی نیز را در بر بگیرد و به همین دلیل راه اندازی بخش های تخصصی در پلیس و حتی دستگاه قضایی در این مورد ضرورتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد .
اما در برخورد با این نوع تخلفات که با استناد به قوانینی همچون قانون مبارزه با جرایم رایانه ای و اینترنتی و قانون تجارت الکترونیک صورت می گیرد باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که آموزش و فرهنگ سازی مقدم بر برخورد در این حوزه است و اگر مردم و کاربران اینترنت و ابزارهای فناوری ، آگاهی های لازم را در باره نحوه رفتار در فضای سایبر و مجازی داشته باشند کمترین آسیب ها را در این فضا متحمل خواهند شد ، شاید به همین دلیل نقش رسانه ها و ساختارهای آموزشی در پیشگیری از چنین جرایمی بسیار برجسته باشد .
همشهری - مورخ ۱۱ بهمن ۸۹ - صفحه ۸

January 31, 2011 6:22 PM
نظرها

بنام الله

سلام خدمت پرسنل سخت گوش ناجا-
به نظر من پلیس سایبری یکی از بزرگترین و بهترین کار ناجا به حساب میاد که دست افراد سود جو و کلاهبردار را از مال و جان و آبروی مردم شریف ایران قطع میکند-احسنت بر شما دلاورمردان-
نمره ی شما=20

Posted by: محمدرضا محمودی at February 1, 2011 8:14 PM

بازهم اقتدار از جانب پلیس ناجا مبارکه

Posted by: سید علی at October 20, 2011 3:58 PM

من یه اطلاعاتی درمورد هکو شبکههای هکری میخواهم

Posted by: محسن at November 4, 2011 8:35 AM

خسته نباشید وخداقوت به همه پرسنل سخت کوشش ناجادر سراسر میهن عزیزمان

Posted by: نامشخص at December 19, 2011 2:21 PM

سلام خسته نباشید چگونه می توان از پلیس سایبری برای کشف سرقت کمک خواست مخصوصا در شهرستانهایی که پلیس سایبری وجود فیزیکی ندارد.

Posted by: saeid at January 11, 2012 10:31 PM
فرستادن نظر

مشخصات را بخاطر بیاور؟